וידאו

למה להניק?

מה היתרונות בהנקה? מדוע חלב אם עדיף על תחליף חלב? ועוד…

בעיות נפוצות בהנקה

בעיות נפוצות בהנקה ופתרונן

סכרת והנקה

אמהות סכרתיות והנקה

מוצרים ואביזרים מומלצים

סקירת משאבות חלב, כלי אחסון ומוצרי עזר נוספים

ראשי » בעיות נפוצות בהנקה, מוצרים ואביזרים מומלצים

הנקה: למה לצפות בשבועות הראשונים?

נכתב על ידי ב 15 בנובמבר 2011 – 0:492 תגובות

להלן תשובות לכמה מהשאלות הנפוצות הנשאלות על ידי אמהות טריות בשבועות הראשונים שלאחר הלידה:

בשבוע-שבועיים הראשונים לאחר הלידה

באיזו תדירות התינוק צריך לינוק?

gwen-stefani

גוון סטפני והתינוק החדש. מזל טוב! Photo: Dennis Stefani CC BY-NC-ND

הנקה תכופה מעודדת אספקת חלב טובה ומפחיתה גודש. צפי להניק לפחות 10-12 פעמים ביממה (24 שעות).
זכרי: אי אפשר להניק לעיתים קרובות מדי – אפשר רק להניק לעיתים רחוקות מדי…
הניקי עם הופעת הסימנים הראשונים של רעב (תנועות התעוררות, פתיחת הפה בחיפוש אחר השד, ידיים בפה) – אל תחכי עד שהתינוק בוכה. אפשרי לתינוק זמן בלתי מוגבל על השד כאשר הוא מוצץ באופן פעיל. כשהוא נרדם או מתנתק באופן עצמאי מהפטמה, הציעי לו את השד השני.
תינוקות מסוימים מנומנמים מאוד בהתחלה. אין מה לדאוג, פשוט העירי את תינוקך להנקה אם עברו כבר מעל שעתיים (ביום) או 4 שעות (בלילה) מאז ההנקה האחרונה והוא אינו מתעורר לבד.

האם התינוק מקבל מספיק חלב?

מעקב אחר אספקת חלב תקינה לתינוק נעשה על ידי 3 מדדים:

 • עלייה במשקל: יילודים נורמליים עשויים לאבד עד 7% ממשקל הלידה בימים הראשונים. לאחר מכן, כשתפוקת החלב אצל האם עולה, תינוק יונק יעלה בממוצע כ-170 גר' מידי שבוע. כדאי לקחת את התינוק להישקל בסוף השבוע הראשון או בתחילת השבוע השני. התייעצי עם רופא הילדים, אחות טיפת חלב או יועצת הנקה אם התינוק שלך לא עולה במשקל כצפוי.
 • חיתולים מלוכלכים בצואה: בימים הראשונים, לתינוק יש בדרך כלל חיתול מלוכלך אחד עבור כל יום של החיים (חיתול מלוכלך אחד ביום הראשון, שניים ביום השני וכן הלאה). אחרי היום הרביעי, הצואה תהפוך צהובה ותדירותה תהיה כ-3-4 פעמים ביום. לחלק מהתינוקות יש יציאה בכל פעם שהם יונקים, או אפילו בתדירות גבוהה יותר – גם זה נורמלי! צואה נורמלית של תינוק יונק היא רכה, נוזלית ולעיתים מכילה גושים דמויי קוטג'.
 • חיתולים רטובים משתן: בימים הראשונים, בדומה לצואה, לתינוק יהיה בדרך כלל חיתול אחד רטוב עבור כל יום של החיים (חיתול רטוב אחד ביום הראשון, שניים ביום השני וכן הלאה). לאחר מכן, עם התגברות תפוקת החלב, ניתן לצפות ל-5-6 חיתולים רטובים בכל 24 שעות, או אף יותר. כמות השתן בכל פעם תהיה עשרות בודדות של מיליליטרים, בדרך כלל בסביבות ה-50. כדי להרגיש מה משקלו של חיתול רטוב באפן מספק, תוכלי ליצוק 3 כפות (45 מ"ל) של מים לתוך חיתול נקי, ולהתרשם מהתוצאות.

שינויים בשד

בין יומיים לחמישה לאחר הלידה, מתחולל תהליך בו כמות החלב עולה משמעותית, והקולוסטרום מתחלף בחלב בשל. לעיתים מכנים את השלב הזה "החלב נכנס".

כדי למנוע גודש בשד: הניקי לעתים תכופות, אל תדלגי על ארוחות (גם בלילה!), הקפידי על תפיסה נכונה של השד על ידי התינוק ותני לתינוק לסיים את כל תכולת השד הראשון לפני הצעת הנקה מהצד השני.

במידה וקיים גודש, ניתן להקטין את אי-הנוחות על ידי שימוש בקומפרסים קרים או הנחת עלה כרוב על השד (אך לאעל הפטמה) למשך כ-20 דקות, בין ההאכלות.

אם התינוק מתקשה לתפוס את השד בגלל הגודש, נסי לשחרר מעט חלב באופן ידני כדי לרכך את השד, ואז אפשרי לתינוק לנסות להתחבר בשנית.

צרי קשר עם רופא ילדים, אחות טיפת חלב או יועצת הנקה אם:

 • אין די חיתולים רטובים או מלוכלכים, או שחלה הפחתה פתאומית בכמותם.
 • לתינוק יש שתן כהה אחרי יומו השלישי (השתן צריך להיות צהוב בהיר או שקוף).
 • לתינוק יש צואה כהה לאחר יומו הרביעי (הצואה צריכה להיות בצבע צהוב חרדל וללא מקוניום).
 • את חווה תסמינים של דלקת בשד (השד כואב, יש לך חום גבוה, צמרמורות או הרגשה דמויית שפעת).

שבועיים עד ששה שבועות

באיזו תדירות התינוק צריך לינוק בגיל זה?

גם בשלב זה, הנקה תכופה מעודדת אספקת חלב טובה ומפחיתה גודש. צפי להניק לפחות 8-12 פעמים ביממה (24 שעות).

זכרי שוב את הכלל: אי אפשר להניק לעיתים קרובות מדי – אפשר להניק לעיתים רחוקות מדי.

הניקי עם הופעת הסימנים הראשונים של רעב (תנועות התעוררות, פתיחת הפה בחיפוש אחר השד, ידיים בפה) – אל תחכי עד שהתינוק בוכה. אפשרי לתינוק זמן בלתי מוגבל על השד כאשר הוא מוצץ באופן פעיל. כשהוא נרדם או מתנתק באופן עצמאי מהפטמה, הציעי לו את השד השני. אם תינוקך הוא מהטיפוס המנומנם, כדאי להעיר אותו להנקה אם עברו מעל 2 שעות (ביום) או 4 שעות (בלילה) ללא הנקה. כאשר מתפתח דפוס יפה של עליה במשקל אצל התינוק, אפשר להפסיק להעיר אותו להנקות ולהניק לפי דרישתו בלבד.

הדברים הבאים הם נורמליים:

 • הנקות רבות או תכופות.
 • דפוסי ההנקה משתנים מיום ליום.
 • הנקות תכופות מאוד עד רצופות במשך מספר שעות, בדרך כלל בערבים, בכל יום. אלו הן בדרך כלל השעות בהן תינוקות רבים לא נינוחים ונרגעים באמצעות יניקה.
 • פרצי גדילה, בהם התינוק מבקש לינוק לעתים קרובות יותר מהרגיל במשך כמה ימים. הוא גם עלול להיות לא נינוח. פרצי גדילה נפוצים במהלך הימים הראשונים בבית, בגיל 7 – 10 ימים, 2-3 שבועות ו-4-6 שבועות.

האם התינוק מקבל מספיק חלב?

שלושת המדדים לאספקת חלב תקינה בגיל זה:

 • עלייה במשקל: עלייה ממוצעת של כ-170 גר' לשבוע. התייעצי עם רופא הילדים, אחות טיפת חלב או יועצת הנקה אם התינוק שלך לא עולה במשקל כצפוי.
 • חיתולים מלוכלכים:  בגיל זה תדירות היציאות פוחתת, ותיתכן יציאה רק פעם ב-7-10 ימים. כל עוד התינוק צובר משקל היטב, זה נורמלי.
 • חיתולים רטובים: יש לצפות ללפחות 5-6 חיתולים רטובים ביממה. לאחר גיל 6 שבועות מספר החיתולים הרטובים יכול לרדת ל-4-5 ביממה במקביל לעלייה בכמות כמות השתן המופרשת בכל פעם, היכולה להגיעה ל-60-90 מ"ל.

בעיות באספקת חלב?

לאמהות רבות יש דאגות לא מבוססות לגבי אספקת חלב. כל עוד התינוק עולה במשקל כשהוא ניזון מחלב אם בלבד, סימן שאספקת החלב טובה ומספקת. בין השקילות, ניתן לעקוב אחרי מספר מספק של חיתולים רטובים ומלוכלכים ביממה וכך לדעת אם התינוק מקבל מספיק חלב.

לקריאה נוספת בנושא ירידה באספקת החלב ←

2 תגובות »

 • רונית הגיב:

  התינוקת שלי כבר בת 8 שבועות אבל עדיין יונקת מידי שעתיים-שלוש. האמת, זה מתיש… האם זה נורמלי? האם אולי היא לא מקבלת מספיק חלב בכל הנקה ולכן אוכלת בתדירות כזו משוגעת?
  תודה!

  • טלי גסנר הגיב:

   אני מבינה מאוד את עניין התשישות!
   האמת היא שהמדד לבדיקה האם התינוקת מקבלת מספיק חלב הוא לא כל כך כמה זמן עובר בין ההנקות אלא איך התינוקת נראית אחרי ההנקה – האם היא שלווה או מתוסכלת?
   האם היא עולה טוב במשקל? כל כמה זמן יש לה יציאות – ואיך הן נראות? כמה חיתולים רטובים יש לה ביממה?
   אם תרצי פידבק ממוקד, אשמח לשוחח איתך בטלפון: 054-2079260
   טלי

השאר תגובה

הוסף תגובה למטה, או בצע trackback מהאתר שלך. ניתן גם להירשם לתגובות אלה דרך RSS.

היה אדיב והגב לעניין. זה לא המקום לספאם.

ניתן להשתמש בתגיות הבאות:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.