וידאו

למה להניק?

מה היתרונות בהנקה? מדוע חלב אם עדיף על תחליף חלב? ועוד…

בעיות נפוצות בהנקה

בעיות נפוצות בהנקה ופתרונן

סכרת והנקה

אמהות סכרתיות והנקה

מוצרים ואביזרים מומלצים

סקירת משאבות חלב, כלי אחסון ומוצרי עזר נוספים

ראשי » בעיות נפוצות בהנקה, מוצרים ואביזרים מומלצים

אספקת חלב-אם נמוכה וכיצד להגביר את ייצור החלב

נכתב על ידי ב 11 בדצמבר 2011 – 0:16אין תגובות

לפני שאספר על הדרכים להגברת ייצור חלב האם, חשוב לי לומר: לעיתים קרובות, אמהות חושבות שאספקת החלב שלהן נמוכה כאשר היא איננה כזו. אם תינוקך ניזון מהנקה בלבד ועולה יפה במשקל (כלומר לפחות 140 גרם בשבוע, בממוצע), אז כנראה שאספקת החלב שלך תקינה!

לסקירה של כמה מהסיטואציות שאמהות לעיתים מפרשות בטעות כאספקת חלב נמוכה, דלגי לחלק השני של המאמר.

הגברת חלב אםסיבות אפשריות לאספקת חלב נמוכה

 • בלבול פטמות. באכילה מבקבוק, טכניקת המציצה של התינוק שונה מאוד מזו שמתרחשת בהנקה. באופן כללי, אכילה מבקבוק קלה לתינוק הרבה יותר מיניקה, שכן הוא צריך להפעיל מעט מאוד כוח יניקה, אם בכלל, כדי לחלץ את החלב מהבקבוק. כתוצאה מכך, מתן בקבוק, אפילו מידי פעם, יכול לגרום לתינוק לא למצוץ כמו שצריך כאשר הוא על השד. התינוק אף עלול להעדיף את הזרימה המהירה מהבקבוק על פני היניקה, ולהתנגד לנסיונות להניק אותו. במקרים אלו, אספקת החלב עלולה לרדת עקב הירידה בכמות אותה יונק התינוק מהשד.
 • מוצצים. מוצצים יכולים גם הם לגרום לבלבול פטמות. הם עשויים גם להפחית באופן משמעותי את משך הזמן שהתינוק מבלה על השד, דבר שעלול לגרום לאספקת החלב שלך להתמעט.
 • מתן תוספות. הנקה היא תהליך של "ביקוש והיצע". החלב מיוצר בכמות התואמת לזו שהתינוק יונק מהשד. כל בקבוק שניתן לתינוק (מיץ, תחליף חלב או מים) יעביר לגוף שלך את המסר שהתינוק שלך זקוק לפחות חלב אם, והתפוקה תרד בהתאם.
 • מגיני פטמות יכולים לגרום הן לבלבול פטמות, הן להפחתת גירוי הפטמה שלך, והן להפרעה לזרימת החלב מהפטמה לתינוק – שלושתם מצבים אשר יכולים להפריע למחזור האספקה ​​לפי דרישה.
 • האכלה לפי לוח זמנים קבוע עלולה להפריע למחזור הביקוש וההיצע הטבעיים של ייצור החלב. לעיתים, הירידה באספקת החלב ​​מתרחשת רק כמה חודשים לאחר תחילת משטר ההנקות המסודר. הפתרון פשוט: הניקי את התינוק שלך בכל פעם שהוא רעב, ותני לגוף לעשות את שלו.
 • תינוק ישנוני. במשך השבועות הראשונים לחייהם, תינוקות מסוימים נוטים להיות מנומנמים מאוד, ודורשים לינוק לעתים רחוקות ולפרקי זמן קצרים. עד שהתינוק יתחיל להתעורר לבדו ולדרוש הנקה באופן קבוע, יש להניק אותו לפחות כל שעתיים במשך היום ולפחות כל ארבע שעות בלילה, על מנת לבנות את אספקת החלב שלך.
 • קיצור משך ההנקה. הפסקת ההנקה לפני שהתינוק מסיים ומתנתק בעצמו, יכולה להפריע למחזור האספקה ​​לפי דרישה. כמו כן, כמות השומן שהתינוק מקבל מהחלב שלך עולה לקראת סוף ההנקה, עם התרוקנות השד, דבר שמסייע לתינוק להעלות במשקל ולהיות שבע למשך יותר זמן בין ההאכלות.
 • הצעת צד אחד בלבד בכל הנקה. אם אספקת החלב שלך מבוססת והתינוק שלך עולה במשקל היטב, אין בעיה מיוחדת בהנקה מצד אחד בלבד בכל פעם. אולם אם את מנסה להגדיל את אספקת החלב שלך, כדאי לתת לתינוק לסיים את הצד הראשון ואז להציע את הצד השני.
 • בעיות בריאותיות או אנטומיות של התינוק יכולות למנוע את ממנו להוציא חלב בכמות מספקת מהשד, וכך להקטין את אספקת החלב. דוגמה לבעיה כזו היא תופעת הלשון הקשורה, אשר ניתנת לפתרון פשוט ומהיר.

אז איך להגדיל את אספקת החלב?

ייצור חלב, כאמור, הינו תהליך המבוסס על ביקוש והיצע. אם הומלץ לך על ידי יועצת הנקה, אחות טיפת חלב או רופא ילדים לנקוט בצעדים להגברת חלב האם, המפתח להצלחה הוא בהוצאת יותר חלב מהשד ולעתים יותר קרובות, כך שיצטבר פחות חלב בשד בין ההאכלות. עקב כך, הגוף יחוש שהוא אינו מספק די חלב, ויאיץ באופן טבעי את תהליך ייצור החלב.

צעדים שיכולים לעזור לך להגדיל את אספקת החלב

 • ודאי שהתינוק יונק ביעילות. המטרה היא להוציא יותר חלב.  אם חלב לא יוצא ביעילות מהשד, אספקת החלב של האמא פוחתת. אם החיבור של התינוק לשד לקוי, סביר שהתינוק אינו מוציא חלב בצורה יעילה. תינוק ישנוני, שימוש במגני פטמה, בעיות בריאותיות או בעיות אנטומיות של התינוק יכולים גם הם להפריע ליכולתו להוציא חלב. העברת חלב לא יעילה תגרום לתינוק לרצות לינוק לעיתים תכופות מאוד, מן הסיבה הפשוטה שהנקה בודדת לא משביעה אותו מספיק. אם איש מקצוע אימת כי קיימת בעיה ביעילות היניקה והמליץ על טיפול כלשהו, כדאי מאוד להוציא חלב (על ידי שאיבה) בין ההנקות, כדי לשמור על רמת אספקת החלב בתקופת הטיפול.
 • הניקי לעתים קרובות. זכרי – את רוצה להוציא יותר חלב מן השדיים ולעשות זאת לעתים קרובות. אם התינוק סובל מבעיות  עליה במשקל, שימי לעצמך למטרה להניק לפחות כל 1.5-2 שעות במשך היום, ולפחות כל 3 שעות בלילה.
 • קחי "חופשת הנקה". קחי את התינוק איתך למיטה למשך יומיים-שלושה, ואל תעשי כלום למעט להניק אותו (והרבה!) ולנוח. טוב, את יכולה גם לאכול!…
 • הציעי את שני הצדדים בכל הנקה. תני לתינוק לסיים את הצד הראשון, ואז הציעי את הצד השני.
 • הנקת תחלופה. החליפי את הצדדים שלוש פעמים או יותר במהלך כל הנקה. בכל פעם שהתינוק נרדם, עובר לשימוש בשד כמוצץ או מאבד עניין – הציעי לו את השד השני. הניקי מכל צד לפחות פעמיים בכל האכלה. שיטה זו יעילה במיוחד עבור תינוקות ישנוניים או כאלה שדעתם מוסחת בקלות.
 • הימנעי ממוצצים ובקבוקים ככל שניתן. צרכי המציצה של התינוק צריכים להיענות באמצעות השד.
 • תני לתינוק חלב אם בלבד. בתקופה בה את מנסה להגביר את ייצור החלב, הימנעי ממתן מוצקים, מים או תחליף חלב אם התינוק צעיר מגיל שישה חודשים, ושקלי הפחתת מוצקים אם התינוק בוגר יותר. אם את מאכילה את התינוק בכמות גדולה של תחליף חלב בכל יום, כדאי להיגמל מהתוספת באופן הדרגתי כדי "לאתגר" את השדיים שלך לייצר יותר חלב.
 • שקלי שאיבת חלב. הוספת שאיבה מיד לאחר ההנקה או בין ההנקות יכולה להיות מאוד מועילה. שאיבה חשובה מאוד כאשר התינוק לא יונק באופן יעיל או מספיק פעמים, והיא יכולה להאיץ את העניינים בכל המצבים. המטרה בשאיבה היא להוציא יותר חלב מן השדיים ולהגדיל את תדירות ריקון השד. כאשר מטרת השאיבה היא להגביר את אספקת החלב, ועל מנת להבטיח כי המשאבה מרוקנת כמות אופטימלית של חלב מהשד, מומלץ להמשיך בשאיבה 2-5 דקות לאחר שהטיפות האחרונות של החלב יוצאות מהשד. עם זאת, גם שאיבות קצרות בהן השד לא מתרוקן יכולות להועיל.
 • שקלי שימוש ב"גלקטוגוגים"– תוספים כגון צמחי מרפא או תרופות מרשם המדרבנים את הגוף לייצר יותר חלב.

סיטואציות מבלבלות: חסר לי חלב או שיש מספיק?

כפי שכתבתי בהתחלה, קיימות לא מעט סיטואציות  אותן אימהות נוטות לפרש כאספקת חלב נמוכה, למרות שאין זה המצב. במהלך החודש הראשון לחיי התינוק, אם יש לו לפחות 6 חיתולים רטובים ו-3 חיתולים עם צואה ביממה, כפי הנראה אספקת החלב שלך תקינה.

אלה המקרים הטיפוסיים:

 • התינוק יונק לעיתים קרובות. חלב אם מתעכל במהירות (בדרך כלל תוך 1.5-2 שעות), ולכן תינוקות יונקים צריכים לאכול לעתים קרובות יותר מאשר תינוקות הניזונים מתחליף חלב. בנוסף, לתינוקות רבים יש צורך עז למצוץ, או שהם זקוקים לקשר פיזי רציף עם אמא כדי להרגיש בטוחים. כל הדברים האלה הם נורמליים, ולדעתי אין זה "פינוק יתר" לאפשר לתינוק להיות על השד בתדירות גבוהה.
 • התינק מגביר פתאום את תדירות ההנקות או את אורכן. לעתים קרובות מדובר ב"קפיצת גדילה" (נפוצה ביותר בגיל 7-10 ימים, בין 2-3 שבועות, בין 4-6 שבועות, בגיל 3 חודשים, 4 חודשים, 6 חודשים ו-9 חודשים).  קפיצת גדילה אורכת בדרך כלל כמה ימים עד שבוע, ובמהלכה התינוק יונק לעיתים קרובות יותר, דבר אשר מגביר אספקת החלב שלך.  אין צורך להציע לתינוק תוספות בבקבוק כאשר זה קורה. מתן תוספת יעביר לגוף שלך את המסר כי התינוק לא צריך את החלב הנוסף, ואספקת החלב שלך לא תעלה ואולי אף תרד.
 • התינוק יונק במשך פחות זמן מבעבר. כשתינוקות גדלים ונהיים מיומנים יותר ביניקה ובהוצאת החלב, הם פשוט זקוקים לפחות זמן בכל יניקה.
 • תינוקך עצבני. לתינוקות רבים יש שעות מסויימות ביום שהם עצבניים יותר – לעתים קרובות זה קורה בשעות הערב. חלק מהתינוקות עצבניים במשך שעות רבות במהלך היום. עצבנות כזו יכולה לנבוע מאינספור מסיבות , וברוב המקרים היא עוברת מעצמה מבלי שגילית מה הייתה הסיבה.
 • החלב הפסיק לדלוף מהשדיים או שישנה דליפה מעטה. לדליפת חלב אין שום קשר לאספקת החלב שלך. לעיתים קרובות הדליפה מפסיקה לאחר שאספקת החלב שלך מותאמת לצרכים של התינוק.
 • השדיים שלך פתאום נראים רכים. שוב, זה בדרך כלל קורה אחרי שאספקת החלב שלך מותאמת לצרכים של התינוק.
 • את לא מרגישה את רגע כניסת החלב, או שההרגשה פחותה מבעבר. חלק מהנשים מעולם לא מרגישות את כניסת החלב. זה לא קשור לאספקת החלב.
 • בשימוש במשאבת חלב, אינך מצליחה לשאוב הרבה או בכלל לא. כמות החלב שניתן לשאוב היא לא מדד מדויק של אספקת החלב שלך. תינוק בריא יונק חלב מהשד שלך ביעילות רבה יותר מאשר כל משאבה! כמו כן, שאיבה היא מיומנות נרכשת, והיא יכולה להיות תלויה מאוד בסוג המשאבה. יש נשים שיש להן אספקת חלב בשפע אך הן אינן מסוגלות להוציא חלב בשאיבה. בנוסף, ידוע כי תפוקת החלב יורדת כאשר שואבים לאורך תקופה ממושכת.

אם את מודאגת לגבי אספקת החלב שלך, את מוזמנת ליצור איתי קשר. אם, במקביל, התינוק אינו עולה במשקל או אם ישנה ירידה במשקל, חשוב מאוד לפנות לרופא הילדים, כדי לבדוק האם בעיה רפואית כלשהי היא הגורם לכך. לפעמים אין מנוס ממתן תוספת בבקבוק עד שאספקת החלב שלך גדלה. אם תוספת הינה הכרחית מבחינה רפואית, עדיף כמובן להשתדל לתת תוספת של חלב אם שאוב.

השאר תגובה

הוסף תגובה למטה, או בצע trackback מהאתר שלך. ניתן גם להירשם לתגובות אלה דרך RSS.

היה אדיב והגב לעניין. זה לא המקום לספאם.

ניתן להשתמש בתגיות הבאות:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.